دانلود جامع ترین مشخصات فنی عمومی و اجرای تاسیسات برقیpdf

سیم کشی برق یک نصب الکتریکی از کابل کشی و دستگاه های مرتبط مانند سوییچ ها ، تابلوهای توزیع ، سوکت و اتصالات نور در یک سازه است.

تاریخ انتشار: 16دي1395

جامع ترین مشخصات فنی عمومی و اجرای تاسیسات برقی

سیم کشی برق یک نصب الکتریکی از کابل کشی و دستگاه های مرتبط مانند سوییچ ها ، تابلوهای توزیع ، سوکت و اتصالات نور در یک سازه است.

سیم کشی مطابق با استانداردهای ایمنی برای طراحی و نصب است. انواع و اندازه های سیم و کابل مجاز با توجه به ولتاژ مدار مدار و توان جریان الکتریکی مشخص شده و محدودیت های بیشتری در مورد شرایط محیطی مانند محدوده دمای محیط ، میزان رطوبت و قرار گرفتن در معرض نور خورشید و مواد شیمیایی وجود دارد.

دستگاه های حفاظت ، کنترل و توزیع مدار متصل در سیستم سیم کشی یک ساختمان در معرض مشخصات ولتاژ ، جریان و عملکرد هستند. کدهای ایمنی سیم کشی با توجه به محل ، کشور یا منطقه متفاوت هستند. کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک (IEC) در تلاش است تا استانداردهای سیم کشی را در بین کشورهای عضو یکپارچه کند ، اما تغییرات قابل توجهی در مورد الزامات طراحی و نصب هنوز وجود دارد.

کدهای نصب و مقررات سیم کشی برای محافظت از مردم و اموال در برابر شوک الکتریکی و خطر آتش سوزی در نظر گرفته شده است. آنها معمولاً مبتنی بر یک کد مدل (با یا بدون اصلاحات محلی) هستند که توسط یک سازمان استاندارد ملی یا بین المللی ، مانند IEC تهیه شده اند.

استرالیا و نیوزلند

در استرالیا و نیوزلند ، استاندارد AS / NZS 3000 ، که معمولاً با عنوان "قوانین سیم کشی" شناخته می شود ، الزامات مربوط به انتخاب و نصب تجهیزات برقی ، و طراحی و آزمایش چنین نصب هایی را مشخص می کند. استاندارد در هر دو نیوزیلند و استرالیا الزامی است. بنابراین ، تمام کارهای الکتریکی تحت پوشش استاندارد باید مطابقت داشته باشند.

کدهای عمل و مقررات سیم کشی:

اروپا

در کشورهای اروپایی ، تلاش شده است تا استانداردهای سیم کشی ملی در یک استاندارد IEC ، IEC 60364 تاسیسات برقی برای ساختمانها هماهنگ شود. از این رو استانداردهای ملی از یک سیستم واحد و بخش ها پیروی می کنند. با این حال ، این استاندارد به زبانی نوشته نشده است که می توان آن را به راحتی به عنوان کد سیم کشی ملی اتخاذ کرد. هیچکدام نیز برای آزمایش میدانی توسط بازرگانان برق و بازرسان برای آزمایش انطباق با استانداردهای سیم کشی ملی طراحی نشده است. در مقابل ، کدهای ملی ، مانند NEC یا CSA C22.1 ، به طور کلی اهداف مشترک IEC 60364 را مثال می زنند ، اما قوانین خاصی را به شکلی ارائه می دهند که امکان راهنمایی کسانی را که نصب و بازرسی سیستم های الکتریکی را انجام می دهند ، فراهم می کنند.

آلمان

در آلمان ، DKE (کمیسیون آلمانی برای فناوری های برقی ، الکترونیکی و فناوری اطلاعات DIN و VDE) سازمانی است که وظیفه انتشار استانداردهای برقی و مشخصات ایمنی را بر عهده دارد. DIN VDE 0100 سند مقررات سیم کشی آلمان است که با IEC 60364 هماهنگ شده است.


آمریکای شمالی
اطلاعات بیشتر: توزیع برق: توزیع ثانویه و سیم کشی برق در آمریکای شمالی

اولین کدهای برقی در ایالات متحده در سال 1881 در نیویورک برای تنظیم تاسیسات روشنایی برقی سرچشمه گرفت. از سال 1897 ، انجمن حفاظت از آتش سوزی آمریكا ، یك انجمن خصوصی غیرانتفاعی كه توسط شركتهای بیمه تشكیل شده است ، كد ملی برق (NEC) را منتشر كرده است. ایالت ها ، شهرستانها یا شهرها اغلب NEC را در کدهای ساختمان محلی خود با مراجعه به اختلافات محلی درج می کنند. NEC هر سه سال یکبار اصلاح می شود. این یک نظر اجماع با توجه به پیشنهادات از طرفهای ذینفع است. این پیشنهادها توسط کمیته های مهندسین ، تجار ، نمایندگان تولیدکننده ، آتش نشانی و سایر دعوت کنندگان مورد بررسی قرار می گیرد.

از سال 1927 ، انجمن استاندارد های کانادا (CSA) استاندارد ایمنی کانادا را برای تاسیسات برقی تولید کرده است که این پایه و اساس کدهای برقی استان است. CSA همچنین کد برق کانادا را تولید می کند که نسخه 2006 آن به IEC 60364 (تاسیسات برقی برای ساختمانها) ارجاع می دهد و می گوید که این کد به اصول اساسی حفاظت الکتریکی در بخش 131 پرداخته است. کد کانادایی فصل 13 IEC 60364 را چاپ می کند ، اما هیچ معیار عددی ذکر شده در آن فصل برای ارزیابی کفایت هرگونه نصب برقی وجود ندارد.

اگرچه استانداردهای ملی ایالات متحده و کانادا با همان پدیده های بدنی و اهداف مشابه مشابه برخورد می کنند ، اما گاهی اوقات با جزئیات فنی تفاوت دارند. به عنوان بخشی از برنامه توافق نامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA) ، در فرایندی که به عنوان هماهنگی شناخته می شود ، استانداردهای ایالات متحده و کانادا به آرامی به یکدیگر نزدیک می شوند.

انگلستان

در انگلستان ، تاسیسات سیم کشی توسط مؤسسه مورد نیاز مهندسی و فناوری برای تاسیسات برقی تنظیم می شود: آیین نامه سیم کشی IEE ، BS 7671: 2008 ، که با IEC 60364 هماهنگ است. نسخه هفدهم (منتشر شده در ژانویه 2008) شامل بخش های جدیدی برای ریز تولید و سیستم های فتوولتائیک خورشیدی. چاپ اول در سال 1882 منتشر شد. در سال 2018 ، هجدهمین نسخه از مقررات سیم کشی BS7671: 2018 منتشر شد و در ژانویه 2019 وارد بازار شد.

روش های سیم کشی

مواد برای سیم کشی سیستم های الکتریکی داخلی در ساختمان ها بسته به:
    استفاده در نظر گرفته شده و میزان تقاضای نیرو در مدار
    نوع اشغال و اندازه ساختمان
    مقررات ملی و محلی
    محیطی که سیم کشی در آن باید کار کند.

به عنوان مثال ، سیستم های سیم کشی در یک خانه خانوادگی مجرد یا دوبلکس ساده هستند ، با نیازهای نسبتاً کم انرژی ، تغییرات نادر در ساختار ساختمان و چیدمان ، معمولاً با شرایط خشک ، معتدل و دمای محیطی غیر خورنده. در یک محیط تجاری سبک ، تغییرات مکرر در سیم کشی قابل پیش بینی است ، ممکن است دستگاه های بزرگی نصب شوند و شرایط ویژه ای از گرما یا رطوبت اعمال شود. صنایع سنگین نیازهای سیم کشی بیشتری دارند ، مانند جریانهای بسیار بزرگ و ولتاژهای بالاتر ، تغییرات مکرر در چیدمان تجهیزات ، جوهای خورنده یا مرطوب یا انفجار. در امکاناتی که گازهای قابل اشتعال یا مایعات را کنترل می کنند ، مقررات ویژه ای ممکن است بر نصب و سیم کشی تجهیزات برقی در مناطق خطرناک حاکم باشد.

سیم ها و کابل ها با توجه به ولتاژ مدار ، درجه حرارت دما و شرایط محیطی (رطوبت ، نور خورشید ، روغن ، مواد شیمیایی) که در آن ها می توان از آنها استفاده کرد ، رتبه بندی می شوند. سیم یا کابل دارای درجه ولتاژ (به خنثی) و حداکثر درجه حرارت درجه حرارت رسانا است. مقدار جریان کابل یا سیم با اطمینان می تواند به شرایط نصب بستگی داشته باشد.

مواد سیم کشی مدرن

کابلهای با روکش فلزی مدرن و غیر فلزی ، مانند (آمریكا و كانادایی) انواع NMB و NMC ، از دو تا چهار سیم پوشیده از عایق ترموپلاستیک ، به علاوه یك سیم لخت برای اتصال به زمین (اتصال) ، احاطه شده توسط یك پلاستیک انعطاف پذیر ساخته شده است. برخی از نسخه ها قبل از استفاده از ژاکت پلاستیکی ، رساناهای جداگانه را در کاغذ بسته می کنند.

نسخه های ویژه کابلهای روکش نشده غیر فلزی ، مانند US Type UF ، برای دفن مستقیم مستقیم زیرزمینی (اغلب با محافظت مکانیکی جداگانه) یا استفاده خارجی طراحی شده است که در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) امکان پذیر است. این کابل ها در داشتن ساخت و ساز مقاوم در برابر رطوبت ، فاقد کاغذ یا سایر پرکننده های جاذب متفاوت هستند و برای مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش فرموله می شوند.

عایق پلیمری مصنوعی شبیه لاستیک در کابلهای صنعتی و کابلهای برق به دلیل مقاومت در برابر رطوبت برتر در زیر زمین نصب می شود.

کابل های عایق بندی شده توسط ولتاژ کارکرد مجاز و حداکثر دمای کارکرد آنها در سطح رسانا رتبه بندی می شوند. یک کابل ممکن است دارای درجه بندی های استفاده چندگانه برای برنامه ها باشد ، به عنوان مثال ، یک امتیاز برای تاسیسات خشک و دیگری در معرض رطوبت یا روغن.

به طور کلی ، سیم ساختمان یک هادی در اندازه های کوچک سیم جامد است ، زیرا سیم کشی لازم نیست که بسیار انعطاف پذیر باشد. هادی های سیم ساختمان بزرگتر از 10 AWG (یا حدود 6 میلی متر مربع) برای انعطاف پذیری در حین نصب رشته هستند ، اما به اندازه کافی قابل استفاده نیستند که به عنوان بند ناف دستگاه مورد استفاده قرار گیرند.

کابل های ساختمان های صنعتی ، تجاری و آپارتمانی ممکن است حاوی بسیاری از عایق های عایق در یک ژاکت کلی ، با روکش مارپیچ از جنس استیل یا زره آلومینیومی ، یا زره سیم فلزی ، و شاید همچنین یک PVC یا سرب کل برای محافظت در برابر رطوبت و آسیب های جسمی باشد. کابل های در نظر گرفته شده برای خدمات بسیار انعطاف پذیر یا در برنامه های دریایی ممکن است توسط سیم های برنز بافته شده محافظت شوند. کابلهای برق یا ارتباطات (به عنوان مثال شبکه های رایانه ای) که از طریق فضاهای قابل حمل هوا (plenums) ساختمانهای اداری مسیریابی می شوند ، تحت کد ساختمان مدل لازم است که یا در مجرای فلزی محفظه شوند ، یا برای تولید شعله کم و دود رتبه بندی شوند.