تابلو برق از سوئیچ های جدا کننده الکتریکی

سیستم انرژی الکتریکی ، تابلو برق از سوئیچ های جدا کننده الکتریکی

تاریخ انتشار: 19آذر1398

تابلو برق از سوئیچ های جدا کننده الکتریکی
 
در سیستم انرژی الکتریکی ، تابلو برق از سوئیچ های جدا کننده الکتریکی ، فیوزها یا مدارهای متصل شده برای کنترل ، محافظت و جداسازی تجهیزات الکتریکی استفاده می شود. از تابلو برق هم برای خنثی سازی تجهیزات استفاده می شود تا کار انجام شود و هم برای پاک کردن گسل ها در پایین دست. این نوع تجهیزات مستقیماً با قابلیت اطمینان منبع برق در ارتباط است.
اولین نیروگاههای مرکزی از سوئیچ های ساده چاقوی باز استفاده می کردند که روی تابلوهای عایق مرمر یا آزبست سوار شده بودند. سطح و ولتاژ نیرو به سرعت افزایش یافته ، و باعث می شود که سوئیچ ها با کار دستی دستی برای هر چیزی غیر از جداسازی یک مدار بی انرژی بسیار خطرناک باشند. تجهیزات پر از روغن باعث می شود انرژی قوس موجود باشد و با خیال راحت کنترل شود. تا اوایل قرن بیستم ، یک ترانسفورمر یک سازه محصور فلزی با عناصر سوئیچینگ الکتریکی با استفاده از قطع کننده های مدار روغن است. امروزه تجهیزات پر از روغن تا حد زیادی توسط تجهیزات انفجار هوا ، خلاء یا SF6 جایگزین شده است و این امکان را فراهم می کند که جریان های بزرگ و سطح قدرت با اطمینان توسط تجهیزات اتوماتیک کنترل شوند.
سوئیچ ولتاژ بالا در اواخر قرن 19 برای موتورهای عملیاتی و سایر ماشینهای برقی اختراع شد. این فناوری با گذشت زمان بهبود یافته است و هم اکنون با ولتاژهای تا 1100 کیلو ولت قابل استفاده است.
به طور معمول ، سوئیچ ها در پستها در دو طرف ولتاژ بالا و پایین ولتاژ ترانسفورماتورهای بزرگ قرار دارند. سوئیچ در طرف ولتاژ پایین ترانسفورماتورها ممکن است در یک ساختمان واقع شده باشد و دارای مدارهای ولتاژ متوسط ​​برای مدارهای توزیع به همراه تجهیزات اندازه گیری ، کنترل و محافظت باشد.
برای کاربردهای صنعتی ، ترانسفورماتور و خط تابلو ممکن است در یک مسکن ترکیب شوند ، به نام یک پست فرعی واحد (USS).
براساس آخرین تحقیقات انجام شده توسط visualgain ، انتظار می رود که بازار جهانی تابلو برق در سال 2029 با CAGR 5.9٪ به 152.5 میلیارد دلار برسد.
انتظار می رود رشد سرمایه گذاری در انرژی های تجدید پذیر و تقاضای افزایش یافته برای سیستم های توزیع برق ایمن و ایمن باعث افزایش این تولید شود.
 
اجزاء
یک مونتاژ تابلو دارای دو نوع مؤلفه است:
اجزای رسانای نیرو ، از قبیل سوئیچ ها ، قطع کننده های مدار ، فیوزها و گیرنده های رعد و برق ، که جریان برق را هدایت یا قطع می کنند.
سیستم های کنترل مانند پانل های کنترل ، ترانسفورماتورهای جریان ، ترانسفورماتورهای بالقوه ، رله های محافظ و مدارهای مرتبط ، که اجزای رسانای قدرت را کنترل ، کنترل و محافظت می کنند.
توابع
یكی از كاركردهای اساسی تابلو ، محافظت است كه قطع جریان جریان خطا در اتصال كوتاه و اضافه بار در حین نگهداری از مدارهای بدون آلودگی است. Switchgear همچنین جداسازی مدارها از منبع تغذیه را فراهم می کند. از تابلو برق نیز می توان با افزایش بیش از یک منبع برای بارگیری ، به منظور دسترسی به سیستم استفاده کرد.
 
ساختمان (خانگی)
تابلو برق برای ولتاژهای پایین تر ممکن است کاملاً درون یک ساختمان محصور شود. برای ولتاژهای بالاتر (بیش از حدود 66 کیلو ولت) ، تابلو برق معمولاً در فضای باز نصب می شود و با هوا عایق بندی می شود ، اگرچه این امر به فضای زیادی احتیاج دارد. تابلو عایق گاز در مقایسه با تجهیزات عایق هوا ، فضای کمتری را ذخیره می کند ، گرچه هزینه تجهیزات بالاتر است. تابلو عایق روغنی خطری از نشت روغن را نشان می دهد.
سوئیچ ها ممکن است به صورت دستی کار کنند یا درایوهای حرکتی برای کنترل از راه دور وجود داشته باشد.
 
انواع قطع کننده مدار
تابلو سوئیچ ممکن است یک سوییچ جداکننده در فضای باز باشد یا ممکن است توسط ماده دیگری عایق بندی شود. یک تابلو برق با وجود اینکه پرهزینه تر است ، تابلو عایق گاز (GIS) است که در آن هادی ها و مخاطبین با گاز هگزافلوئورید گوگرد تحت فشار (SF6) عایق بندی می شوند. دیگر انواع متداول این تابلو عایق کاری روغن یا خلاء است.
ترکیبی از تجهیزات در داخل محفظه تابلو به آنها امکان می دهد جریان گسل هزاران آمپر را قطع کنند. قطع کننده مدار (درون محفظه تابلو) عنصر اصلی است که جریان های خطا را قطع می کند. خاموش شدن قوس هنگام قطع کننده اتصال ، اتصالها را جدا می کند (مدار را قطع می کند) نیاز به طراحی دقیق دارد. قطع کننده های مدار در این شش نوع قرار می گیرند.