کاربردکابل ولتاژ بالا

کابل ولتاژ بالا (کابل HV) کابل است که برای انتقال برق با ولتاژ بالا مورد استفاده قرار می گیرد

تاریخ انتشار: 24آذر1398

کابل ولتاژ بالا

کابل ولتاژ بالا (کابل HV) کابل است که برای انتقال برق با ولتاژ بالا مورد استفاده قرار می گیرد. کابل شامل یک هادی و عایق است و برای اجرا در زیر آب یا زیر آب مناسب است. این برخلاف یک خط سربار است که عایق کاری ندارد. کابلهای ولتاژ بالا از انواع مختلف کاربردهای مختلفی در ابزارها ، سیستمهای جرقه زنی و جریان متناوب (AC) و جریان مستقیم (DC) دارند. در کلیه کاربردها ، عایق کابل به دلیل فشار زیاد ولتاژ ، ازن تولید شده توسط تخلیه های الکتریکی در هوا یا ردیابی خراب نمی شود. سیستم کابل باید از تماس رسانای ولتاژ بالا با اشیاء یا اشخاص دیگر جلوگیری کند و باید جریان نشتی را حاوی و کنترل کند. اتصالات کابل ها و پایانه ها باید برای کنترل فشار در ولتاژ بالا طراحی شوند تا از خرابی عایق جلوگیری شود. غالباً یک کابل ولتاژ بالا یک لایه سپر فلزی روی عایق خواهد داشت ، به زمین متصل شده و برای برابر کردن فشار دی الکتریک در لایه عایق طراحی شده است.

بخشهای کابلهای ولتاژ بالا

کابلهای با ولتاژ بالا ممکن است به هر طول انجام شود ، با کابلهای نسبتاً کوتاه که در دستگاهها استفاده می شود ، کابلهای طولانی تر در داخل ساختمانها یا همانطور که کابلهای مدفون در یک کارخانه صنعتی یا برای توزیع برق کار می کنند ، و طولانی ترین کابلها اغلب به عنوان کابل های زیر دریایی در زیر اقیانوس برای انتقال قدرت کار می کنند.
 
فهرست :
 •     ساخت و ساز
 •     کابل برق AC
 •     کیفیت
 •     کابل HVDC
 •     پایانه کابل
 •     اتصالات کابل
 •     کابل اشعه ایکس
 •     آزمایش کابلهای با ولتاژ بالا
 •     همچنین ببینید
 •      مرجع
 •   منابع
 •   یادداشت
 •      پیوند خارجی
 • ساخت و ساز
  سطح مقطع از طریق کابل 400 کیلوولت ، نشانگر سیم مسطح قطعه ای در مرکز ، لایه های نیمه هادی و عایق ، رسانای سپر مسی ، غلاف آلومینیومی و ژاکت پلاستیکی بیرونی
  مانند سایر کابل های برق ، کابل های ولتاژ بالا دارای عناصر ساختاری یک یا چند هادی ، عایق و یک ژاکت محافظ هستند. کابل های ولتاژ بالا با کابل های ولتاژ پایین تفاوت دارند زیرا در لایه های داخلی اضافی در ژاکت عایق برای کنترل میدان الکتریکی اطراف هادی قرار دارند.
  برای مدارهایی که در بین هادی ها دارای بیش از 2000 ولت هستند ، یک سپر رسانا ممکن است هر هادی عایق را محاصره کند. این برابر استرس الکتریکی در عایق کابل است. این تکنیک در سال 1916 توسط مارتین هوچستادتر ثبت اختراع شد.  این سپر گاهی اوقات سپر هوچستادتر نامیده می شود. سپرهای هادی فردی یک کابل در انتهای سپر و در قسمت شکاف به زمین وصل می شوند. مخروط های استرس در انتهای سپر اعمال می شوند.

  کابل های توزیع توان 10 کیلو ولت و بالاتر ممکن است با روغن و کاغذ عایق بندی شده و در یک لوله استیل سفت و سخت ، آلومینیوم نیمه سفت و سخت یا غلاف سرب کار کنند. برای ولتاژهای بالاتر ، روغن ممکن است تحت فشار نگه داشته شود تا از تشکیل حفره هایی که امکان تخلیه جزئی در عایق کابل را دارند جلوگیری شود.
  Sebastian Ziani de Ferranti اولین کسی بود که در سال 1887 نشان داد که کاغذهای خشک شده و آماده شده با دقت می توانند عایق کابل مطلوبی را در 11000 ولت تشکیل دهند. قبلاً کابلهای عایق کاغذ فقط برای مدارهای تلگرام و تلفن با ولتاژ کم استفاده شده بودند. برای اطمینان از این که کاغذ کاملاً خشک است ، یک غلاف سرب اکسترود شده روی کابل کاغذ مورد نیاز بود.
  لاستیک ولکانیزه شده توسط چارلز گودیر در سال 1844 ثبت اختراع شد ، اما در مورد عایق بندی کابل تا دهه 1880 ، هنگامی که از آن برای روشنایی مدارها استفاده می شد ، استفاده نمی شد. [1] کابل عایق لاستیکی برای مدارهای 11000 ولت در سال 1897 که برای پروژه تولید آبشار نیاگارا نصب شده بود ، مورد استفاده قرار گرفت.
  کابل های ولتاژ متوسط ​​عایق کاغذ آغشته به انبوه تا سال 1895 از نظر تجاری عملی بودند. در طول جنگ جهانی دوم چندین نوع لاستیک مصنوعی و عایق پلی اتیلن روی کابل ها اعمال شد. [2] کابلهای با ولتاژ بالا مدرن از عایقها از پلیمرها یا پلی اتیلن از جمله پلی اتیلن متقابل (XLPE) استفاده می کنند.

  کابل برق AC

  ولتاژ بالا به عنوان هر ولتاژ بالای 1000 ولت تعریف می شود. کابل ها برای 3000 و 6000 ولت وجود دارند ، اما اکثر کابل ها از 10 کیلو ولت به بالا استفاده می شوند. [3] آنهایی که از 10 تا 33 کیلو ولت هستند معمولاً کابلهای با ولتاژ متوسط ​​، کابلهای با ولتاژ بالای 50 کیلو ولت نامیده می شوند.
  سطح مقطع کابل ولتاژ بالا ، (1) عایق (2) رسانا (3) عایق (4) و (5) لایه های نیمه رسانا (6) رسانا و پوشش بیرونی.
  کابل های مدرن HV طراحی ساده ای دارند که از چند قسمت تشکیل شده است. هادی سیم های مسی یا آلومینیومی جریان را منتقل می کند .
  بخش های هادی تا 3500 میلی متر مربع ممکن است جریان ها را تا 2000 آمپر و موارد دیگر انتقال دهند. رشته های فردی اغلب از پیش شکل می گیرند تا محیط کلی نرم و صاف تری داشته باشند. عایق ممکن است از XLPE باشد.
  از نظر معقول انعطاف پذیر است و دمای کار تا 120 درجه سانتیگراد را تحمل می کند.