9 روش جالب برای تولید برق

امروزه روش های متنوعی برای تولید برق در دنیا وجود دارد در این مقاله به 9 روش جالب و امروزی اشاره میکنیم

تاریخ انتشار: 4دي1398

استفاده از پیاز
هنگامی که پیازها فشرده می شوند ، آب آنها می تواند به متان تبدیل شود سپس از متان برای ایجاد برق استفاده می شود. این کار در حال حاضر در برخی کشورها انجام می شود و حداقل یک شرکت کالیفرنیایی با اجرای این تکنیک بیش از نیم میلیون دلار از قبض های برق خود پس انداز می کند (این شرکت همچنین یک عمده فروش پیاز است).
 
استفاده از انرژی جنبشی
از انرژی جنبشی نیز می توان برای تولید برق استفاده کرد. این مفهوم در کلوپ های مختلف شبانه اروپا اجرا شده است. با رقصیدن مهمانان کلوپ شبانه ، حرکت آنها می تواند برق کافی برای روشن نگه داشتن چراغ ها و پخش موسیقی تولید کند. در واقع ، این فناوری در حال حاضر توسعه یافته است به طوری که ممکن است مولدهای انرژی جنبشی در سایر مناطق عمومی از جمله جاده ها و زمین های بازی قرار بگیرند.
 
استفاده از گرمای اگزوز خودرو
به همین ترتیب می توان از گرمای حاصل از اگزوز خودرو برای تولید برق استفاده کرد. در شهرهای پر ترافیک ، این روش ممکن است بسیار امیدوارکننده به نظر برسد. در اصل می توان از اختلاف دما در لوله های مختلف برای ایجاد مقدار قابل توجهی انرژی استفاده کرد. سپس گرما می تواند از طریق ژنراتور ترموالکتریک به برق تبدیل شود.
 
استفاده از گرمای بدن
گرمای بدن یکی دیگر از منابع بالقوه برق است. به عنوان مثال ، در سوئد ، یک شرکت با استفاده از مبدل های حرارتی در سیستم های تهویه قطار ، راهی برای استفاده از گرمای بدن برای کاهش هزینه های انرژی فهمیده است. ابتدا سیستم های تهویه ، گرمای بدن را به آب گرم تبدیل می کنند. سپس از آب گرم برای گرم نگه داشتن مسافران و کارکنان استفاده می شود. علاوه بر این ، به طور گسترده ای گزارش شده است که هزینه انرژی را 25 درصد کاهش داده اند. به همان اندازه جالب توجه ، تکنیک دیگری که مربوط به عرق است ، شامل فناوری پوشیدنی است که در آن افراد کت هایی را پوشانده اند که گرمای بدن را مهار می کند. از گرمای گرفته شده می توان برای شارژ دستگاه های الکترونیکی ، مانند تلفن های همراه و تبلت ها استفاده کرد.
 
استفاده از انفجار گازهای آبی !
فکر منفجر شدن دریاچه ها ممکن است تصاویری از فیلم های علمی تخیلی را به تصویر بکشد ، اما چند دریاچه از این دست وجود ندارد. این دریاچه ها دارای مخازنی هستند که از دی اکسید کربن و متان تشکیل شده اند که گهگاهی گاز و آب گرم را آب می کنند. به عنوان مثال ، دولت رواندا از گاز یکی از این دریاچه ها برای ایجاد مقدار چشمگیر نیرو استفاده کرده است.
 
استفاده از فضولات گاو
اگرچه این ایده در ابتدا ممکن است ناخوشایند به نظر برسد (و بد بو) اما از مواد زاید دام می توان برای تولید برق استفاده کرد. این روند معمولاً به عنوان بازیافت بیوگاز گفته می شود. اصولاً کود دامی در مخزن گرم شده قرار می گیرد و به گاز تبدیل می شود. سپس از این گاز می توان برای تولید یک ژنراتور استفاده کرد و در این فرآیند انرژی پاکتری تولید می کند.
 
شکار عروس ماهی ژله ای!
پروتئین فلورسنت که باعث درخشش چتر ماهی می شود برای آزاد سازی الکترون ها و در نهایت تولید برق دستکاری می شود. به طرز عجیبی ، حوزه پزشکی به طور مستقیم از این فناوری بهره می برد. به عنوان مثال سلولهای سوختی ساخته شده از پروتئین چتر دریایی می توانند برای توان دستگاههای ریز مورد استفاده قرار گیرند که از این طریق می توان برای تشخیص و مدیریت برخی بیماریها استفاده کرد.
 
استفاده از رکاب زدن
روش جالب دیگر برای تولید برق ، قدرت پدال است. هنگامی که یک دوچرخه ی ورزشی به یک ژنراتور متصل می شود ، برق تولید شده توسط پدال می تواند به وسایل کوچک و الکترونیک خانگی کمک کند. در حقیقت ثابت شده است که قدرت پدال باعث تولید برق کافی در مخلوط کن های برق ، دستگاه های سلولی و حتی ماشین های شستشو می شود. علاقه مندان به DIY ، این نوع تولید انرژی را جدی گرفته اند ، زیرا در حالی که سلامتی را تضمین میکنند ، استفاده از سوخت های فسیلی را کاهش می دهند.
 
استفاده از بازیافت زباله
سطل آشغال یکی از مهمترین موضوعات زمان ماست. همچنان که زباله ها با سرعت بالایی جمع می شوند ، مردم همچنان به مصرف و دور ریز مواد بیشتر می پردازند. توانایی استفاده از سطل زباله برای تولید برق می تواند هم از نظر محیط زیست و هم از نظر اقتصادی مفید باشد. در حقیقت ، ارتش آمریكا از ژنراتورهای زباله برای استفاده در عملیات خود در طول جنگ عراق استفاده كرده است و در حال حاضر برخی از شهرداری ها برای تولید برق زباله را می سوزانند. هرچند نگران نباشید ، تولید کنندگان برق از این روش معمولاً با استفاده از فیلترهای ویژه ، مراقب انتشار گازهای سمی هستند.