تولید برق - گزینه ها چیست؟

در سطح جهان ، با رشد اقتصادهای بزرگ جدید در مناطقی مانند چین و هند ، مصرف برق به سرعت در حال افزایش است. این نیاز به برق باعث افزایش تقاضا برای تولید برق می شود و هزاران نیروگاه جدید در دهه های آینده به سراسر جهان نیاز دارند

تاریخ انتشار: 6دي1398

تولید برق - گزینه ها چیست؟

در سطح جهان ، با رشد اقتصادهای بزرگ جدید در مناطقی مانند چین و هند ، مصرف برق به سرعت در حال افزایش است. این نیاز به برق باعث افزایش تقاضا برای تولید برق می شود و هزاران نیروگاه جدید در دهه های آینده به سراسر جهان نیاز دارند.هر شکل از تولید برق دارای نقاط قوت و ضعف است و تولید برق در آینده به طیف وسیعی از گزینه ها نیاز دارد ، اگرچه در صورت کاهش انتشار گازهای گلخانه ای ، باید کربن کم باشند. تولید هسته ای برق قابل اعتماد ، با انتشار بسیار کم کربن و مقادیر نسبتاً کمی از زباله را می توان با خیال راحت ذخیره کرد و در نهایت دفع شد.
برای چندین دهه تقریباً تمام برق مصرفی در جهان از سه شکل مختلف نیروگاه - فسیل ، هیدرو و هسته ای - تولید شده است. در حال حاضر انرژی تجدید پذیر سهم نسبتاً کمی از برق جهان را تولید می کند ، گرچه این سهم به سرعت در حال رشد است.

فسیل

نیروگاههای سوخت فسیلی برای تولید بخارهایی که توربین های بزرگی را تولید می کنند ، سوخت های کربنی مانند ذغال سنگ ، روغن یا بنزین را تولید می کنند. این نیروگاه ها می توانند در مدت زمان طولانی با اطمینان تولید برق کنند. با این حال ، با سوختن سوخت های کربن آنها مقادیر زیادی دی اکسید کربن تولید می کنند که این امر باعث تغییر اوضاع می شود. آنها همچنین می توانند آلاینده های دیگری مانند اکسیدهای سولفور تولید کنند که باعث باران اسیدی می شود.

نیروگاه های سوخت فسیلی به مقادیر زیادی زغال سنگ ، روغن یا گاز احتیاج دارند. این سوخت ها ممکن است نیاز به مسافت های طولانی داشته باشند. قیمت سوخت در مواقع کمبود می تواند به شدت افزایش یابد و منجر به هزینه های ناپایدار تولید شود
سدهای آبی
سدهای آبی می توانند مقادیر زیادی برق تولید کنند. با این حال ، دوره های خشک می توانند مخازن را تخلیه کنند. جاری شدن سیل مخازن پشت سدها و کند شدن جریان رودخانه در زیر سد می تواند تأثیر جدی بر بوم شناسی اطراف سد داشته باشد. تعداد سایتهای مناسب برای سدهای جدید محدود است.نیروگاههای هسته ای از گرمای تولید شده توسط شکافت هسته ای برای تولید بخارهایی استفاده می کنند که توربین ها را هدایت می کند ، مانند کارخانه های سوخت فسیلی. با این وجود هیچ گاز گلخانه ای در این فرآیند شکافت تولید نمی شود و فقط مقادیر کمی در کل چرخه سوخت تولید می شود.

سوخت هسته ای
سوخت هسته ای برای چندین سال در راکتور قابل استفاده است. سوخت استفاده شده که پس از این مدت باقی می ماند باید ذخیره شود و یا برای ساختن سوخت جدید یا بازیافت مجدداً بازیافت می شود. با این حال ، از آنجا که میزان سوخت مورد استفاده برای تولید برق بسیار کمتر از آن است که در نیروگاه های فسیلی مورد استفاده قرار می گیرد ، انجام این کار با سوخت هسته ای استفاده شده نسبت به زباله ها و تولید گازهای گلخانه ای از سوخت های فسیلی بسیار عملی تر است.نیروگاههای هسته ای می توانند ماه ها بدون وقفه کار کنند ، تأمین کننده قابل اعتماد و قابل پیش بینی برق هستند.

منابع تجدید پذیر
منابع تجدید پذیر مانند باد ، خورشیدی و در مقیاس کوچک ، برق تولید می کنند و هیچگونه انتشار گازهای گلخانه ای در نقطه تولید و مقادیر بسیار کم انتشار گازهای گلخانه ای در کل چرخه عمر خود ندارند.هزینه تولید برق از بسیاری از منابع تجدید پذیر تمایل به بالاتر از سایر اشکال تولید دارد ، غالباً نیاز به یارانه برای رقابت با سایر اشکال تولید دارد ، گرچه این هزینه ها پایین می آید.
بسیاری از تجدید پذیرها به طور قابل پیش بینی یا به طور مداوم برق تولید نمی کنند. تولید برق از توربین های بادی با سرعت باد متفاوت است و اگر آن باد خیلی ضعیف باشد یا بیش از حد قوی باشد ، به هیچ وجه برق تولید نمی شود. خروجی پنل های خورشیدی به استحکام نور خورشید بستگی دارد که به زمان روز و میزان پوشش ابر بستگی دارد. این بدان معنی است که از منابع تجدید پذیر باید از دیگر اشکال تولید برق ، که اغلب از تولید سوخت فسیلی با انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از آنها حمایت می شود ، حمایت شود.