انواع کابلهای که به طور معمول در سینی کابل استفاده می شود

هدف از سیستم سینی کابل پشتیبانی ، مسیریابی و محافظت از کابل به عنوان بخشی از سیستم مدیریت کابل است.

تاریخ انتشار: 18دي1398

انواع کابل به طور معمول در سینی کابل استفاده می شود

هدف از سیستم  سینی کابل  پشتیبانی ، مسیریابی و محافظت از کابل به عنوان بخشی از سیستم مدیریت کابل است. از طریق NEMA و موسسه سینی کابل ، مقالات ، استانداردها و سایر راهنماییهای کلی در مورد استفاده صحیح و نصب سیستم های سینی کابل یافت می شود.
سیستم سینی کابل تنها یک جزء سیستم مدیریت کابل است. مؤلفه مهم دیگر بدیهی است که کابل است. بنابراین درک این نکته که چگونگی اعمال صحیح و نصب کابل ها در سیستم سینی کابل نیز مهم است. برای این منظور ، این بولتن در نظر گرفته شده است تا در مورد انواع کابل هایی که بیشتر در سینی های کابل مورد استفاده قرار می گیرد و روش های سیم کشی مجاز در سینی های کابل تحت قانون ملی برق (NEC) NFPA 70 استفاده شود.

به طور کلی ، کابل های دارای سینی محصولی با کیفیت هستند که برای مقاومت در برابر سختی های محیط های شدید آزمایش شده اند. آنها توسط یک ژاکت پلاستیکی یا زره فلزی بر روی عایقهای هادی جداگانه محافظت می شوند. آنها را می توان در فضای باز ، سرپوشیده ، برای مناطق خورنده ، برای مکان های خطرناک یا مناطق با صدای زیاد الکتریکی رتبه بندی کرد. آنها باید در لیست UL باشند که نشان می دهد آنها از نظر مقاومت در برابر اشتعال پذیری ، مقاومت مکانیکی و محدودیت دما ، برای رتبه بندی ها مورد آزمایش قرار گرفته اند. بسیاری از کابل های دارای کاست دارای سینی کابل شامل تست خرد کردن و ضربه به عنوان بخشی از لیست هستند و به عنوان قرار گرفتن در معرض (ER) دارای رتبه بندی می شوند. کابل ER مجاز به ترک سینی کابل برای فواصل تا شش فوت است ، تا زمانی که پشتیبانی و امن شود.

در بسیاری موارد بیش از یک نوع کابل برای یک برنامه خاص وجود دارد ، به عنوان مثال هر دو کابل دارای کابل سینی (TC) و کابل هایی که به عنوان چادری فلزی (MC) نامیده می شوند برای کابل های قدرت موتور 600 ولت قابل استفاده هستند. در همه موارد ، کابلهای مورد استفاده در یک سیستم سینی کابل باید UL ذکر شده و به عنوان سینی کابل دارای امتیاز باشند.
انواع کابل ها ، مجاز در سینی های کابل ، و روش های سیم کشی مجاز در سینی های کابل را می توان در بخش NEC 392.10 (A) مشاهده کرد. این بخش همچنین مقالات مختلف مربوط به NEC را شرح می دهد که شرایط استفاده و الزامات نصب برای یک کلاس یا نوع کابل خاص را شرح می دهد. ملاحظات اضافی از قبیل ظرفیت پر کردن ، آمپر بودن مجاز ، پاشش کابل در داخل سینی ها ، و کابل های ایمن و پشتیبانی در ماده 392 مورد استفاده قرار گرفته است. کاربران باید با تمام این مقالات آشنا باشند و مشخصات تولید کننده را بررسی کنند ، تا بتوانند کابل های منتخب را برآورده سازند ، کلیه موارد کاربردی را رعایت کنند.

کابلهای سینی که بیشترین استفاده را دارند:
1. کابل سینی - نوع TC
2. کابل سینی قدرت محدود - نوع PLTC
3. کابل سینی ابزار دقیق - نوع ITC
4. کابل های فلزی پوشیده - نوع MC
5. کابلهای عایق بندی شده با مواد معدنی ، کابلهای روکش فلزی - نوع MI
6. کابلهای فیبر نوری - انواع OFC از طریق OFN
7. کابل های ارتباطی - انواع CMP ، CMR ، CMG ، CM ، CMX
8. کابل های هشدار آتش - نوع NPLF - NPLFP ، FPL-FPLP (CI)

نوع TC - کابل سینی - (NEC Article 336) - کابل سینی نیرو و کنترل نوع TC یک مجموعه کارخانه ای از دو یا چند هادی عایق بندی شده است ، با یا بدون هادی های اتصال لخت یا پوشیده ، در زیر ژاکت غیر فلزی است. کابل های TC برای 600 ولت امتیاز دارند و می توانند در مدارهای صنعتی یا کنترل صنعتی ، در جایی که کابل های مقاوم در برابر شعله مورد نظر هستند ، مورد استفاده قرار گیرند.
نصب های مجاز شامل سینی های کابل ، راه های مواصلاتی و مکانهای خارج از خانه است که توسط یک پیام رسان پشتیبانی می شود. کابل نوع TC UL است که برای استفاده در مدارهای کلاس 1 ، بخش 2 خطرناک و مدارهای کنترل کلاس 1 ذکر شده است. در صورت استفاده برای چنین مواردی ، کابلهای TC نیز می توانند برای دفن مستقیم استفاده شوند.
در تأسیسات صنعتی که شرایط نگهداری و نظارت از اطمینان حاصل شود که فقط افراد واجد شرایط سرویس را نصب می کنند ، کابل به طور مداوم پشتیبانی می شود و در برابر آسیب های جسمی محافظت می شود ، نوع کابل سینی TC را تایپ کنید که مطابق با خرد شدن و ضربات ضربه باشد (نوع کابل های TC-ER) بین یک سینی کابل و تجهیزات یا دستگاه بهره برداری مجاز است. کابل باید در فواصل زمانی بالاتر از شش پا ایمن شود.
کابل های TC مجاز به نصب در خارج از سیستم سینی کابل یا راه آهن تنها با دو استثناء (1) در مکان های خارجی نیستند که توسط یک پیام رسان پشتیبانی می شوند. (2) در صورت آسیب فیزیکی ، کابل نوع TC-ER مجاز به انتقال آزادانه بین سینی های کابل و بین سینی های کابل و تجهیزات برای مسافت تا شش پا و بدون پشتیبانی مداوم است.

نوع PLTC - کابل سینی محدود کننده برق - (ماده 725 NEC)

نوع ITC - کابل سینی ابزار دقیق ((ماده 727 NEC)) - این نوع کابل ها کابل های ابزار دقیق هستند و در سازه های محافظ یا محافظت نشده متشکل از چندین هادی منفرد تک ، جفت پیچ خورده محافظ نشده یا محافظ ، با یا بدون زره فلزی در دسترس هستند. آنها دارای درجه ای از عایق 300 ولت هستند و در اندازه های 22 AWG تا 12 AWG در دسترس هستند.

کابل های PLTC برای مدارهای غیر پلنوم و غیر بلند کننده کلاس 3 و کلاس 2 در نظر گرفته شده است. آنها به طور خاص برای استفاده با مدارهای محدود کننده برق طراحی شده اند. استفاده از کابل های PLTC به الزامات لیست منبع تغذیه ماده 725 نیاز دارد.
برای جلوگیری از این عارضه ، یک کلاس کابل جایگزین ، کابل Instrumentation Tray Cable (ITC) به NFPA 70 - 1996 اضافه شد. کابل ITC در ماده 727 شرح داده شده است و محدودیت منبع تغذیه ماده 725 را ندارد. با این وجود ، کابل ITC ممکن است فقط در مدارهای ابزار دقیق و کنترلی که با قدرت 150 ولت یا کمتر و 5 آمپر یا کمتر نصب شوند ، نصب می شوند.

امروزه بسیاری از تولید کنندگان دو برابر این کابل ها را به عنوان PLTC / ITC ارزیابی می کنند. کابل های هر کلاس یا کابل های دارای رتبه دو نیز دارای درجه ER هستند و به همین ترتیب ممکن است همانطور که قبلاً در مورد کابل های TC-ER بحث شده بود نصب شود با این استثنا که PLTC-ER و ITC-ER باید بطور مداوم با استفاده از حفاظت مکانیکی مانند پشتیبانی شوند. زاویه ها ، زاویه ها ، یا کانال ها و هر شش پا ایمن هستند.
کابل های ITC ممکن است در مؤسسات صنعتی نصب شوند که در آن شرایط نگهداری و نظارت اطمینان حاصل شود که فقط پرسنل مجرب نصب را انجام می دهند. آنها ممکن است یا در سینی های کابل ، راههای مواصلاتی ، مکانهای خطرناک نصب شوند ، به عنوان کابل هوایی بر روی پیام رسان ، دفن مستقیم در صورت استفاده برای استفاده ، در طبقه های بلند شده در اتاقهای دارای تجهیزات صنعتی ، در زیر طبقه های بلند شده در اتاقهای تجهیزات فناوری اطلاعات.
کابل های ITC ممکن است با برق ، روشنایی ، مدارهای کلاس 1 که دارای قدرت محدود نیستند ، یا مدارهای محدود نشده با قدرت نصب نمی شوند ، مگر اینکه دارای یک غلاف فلزی باشند و یا در تجهیزات یا جعبه های اتصالی خاتمه یافته یا جداسازی ها با موانع عایق حفظ شود.

حتی اگر محافظ باشد ، هر دو کابل PLTC و ITC باید از کابل کشی برق 600 ولت جدا شوند تا از سر و صدا یا صحبت متقاطع جلوگیری شود. این امر معمولاً از طریق نوار سدی در سینی کابل انجام می شود. در صورت امکان بهترین مسیر برای کابل های برق و ابزار دقیق سینی جداگانه است.
کابلهای پوششی MC-Metal Type - (NEC Article 330) - کابلهای فلزی Clad مجموعه ای از یک یا چند رسانای مدار عایق با یا بدون اعضای فیبر نوری محصور در زره نوار فلزی به هم پیوسته ، یا یک غلاف صاف موجدار هستند. همچنین می توان یک ژاکت پلاستیکی کلی تهیه کرد.

از نظر ظاهری کابلهای MC بسیار شبیه کابلهای زره پوش کابلهای نوع AC هستند. مهم است که این دو را از هم جدا کنیم زیرا نباید اشتباه گرفته شوند. کابل های نوع MC حاوی یک رسانای زمین تجهیزات هستند در حالی که کابل های نوع AC دارای نوار اتصال داخلی در تماس با زره هستند. از همه مهمتر کابل های MC نوع برای استفاده در فضای باز مناسب هستند در حالی که کابل های نوع AC برای استفاده در فضای باز (مکان های مرطوب یا مرطوب) مجاز نیستند.
کابل های نوع MC به طور گسترده ای در 600 ولت و ولتاژ MV ، برنامه های روشنایی و کنترل استفاده می شوند. آنها مجاز به استفاده در خدمات ، فیدرها و مدارهای شاخه ای برای مدارهای برق ، روشنایی ، کنترل و سیگنالینگ مطابق با ماده 330 و 725 NEC هستند. کابل های نوع MC ممکن است در داخل یا خارج از منزل ، در مکان های مرطوب یا خشک ، در مکان های خطرناک (کلاس I ، بخش I) ، در سینی کابل ، به عنوان کابل هوایی روی یک پیام رسان ، در هر جاده آزمایشی مصوب ، دفن مستقیم (در صورت شناسایی) نصب شوند یا محصور شده در بتن (در صورت شناسایی). کابل های MC مجاز نیستند
نصب شده است که در معرض آسیب جسمی باشد. کابل های MC باید در فواصل بیش از شش فوت پشتیبانی و ایمن شوند.

در بسیاری از کابل های کاربردی نوع صنعتی ، که در سینی های کابل قرار گرفته اند ، ثابت شده است که یک جایگزین عالی اقتصادی برای سیم در مجرای است.
عایقهای فلزی نوع MI-Mineral عایق بندی شده ، فلزی - (ماده NEC 332) - کابل های MI مونتاژ کارخانه یک یا چند هادی عایق بندی شده با عایق نسوز بسیار فشرده ، به طور معمول اکسید منیزیم است و در یک مایع و گاز مفتول محکم محکم یا محصور شده است. غلاف فولادی آلیاژی. همچنین برای محافظت در برابر خوردگی اضافی می توان از آنها یک ژاکت پلاستیکی کلی تهیه کرد. در اواخر سال 1920 توسط نیروی دریایی فرانسه برای سیستم های سیم کشی برقی زیر آب ساخته شد ، کابل MI درست نصب شده معمولاً امن ترین سیستم سیم کشی برق موجود است.

از آنجا که کابل های MI از مواد آلی به عنوان عایق (به جز در انتها) استفاده نمی کنند ، نسبت به کابل های عایق پلاستیکی نسبت به آتش سوزی مقاوم تر هستند. کابل های MI در برنامه های درجه حرارت بسیار بالا و / یا برنامه های حیاتی محافظت از آتش مانند مدارهای زنگ دار ، پمپ های آتش نشانی و سیستم های کنترل دود استفاده می شوند. کابل های MI دارای دو ساعت آتش آتش نشانی برای خدمات فوری اضطراری هستند و می توان از آن به عنوان کابل کشی کامل استفاده کرد و بدون یک کاپشن غیر فلزی کلی. کابل MI همچنین در صنایع فرآیندی برای دست زدن به مایعات قابل اشتعال استفاده می شود که در غیر این صورت آتش سوزی های کوچک باعث آسیب به کابل های کنترل یا برق می شود. کابل MI همچنین در برابر اشعه یونیزه بسیار مقاوم است و در کاربردها در تاسیسات انرژی هسته ای و دستگاه فیزیک هسته ای مورد استفاده قرار می گیرد.
کابل های MI برای برنامه های 300 ولت و 600 ولت مناسب هستند و برای خدمات ، فیدرها و مدارهای شاخه ای برای مدارهای برق ، روشنایی ، کنترل و سیگنال مجاز هستند. آنها ممکن است در مکان های خشک ، مرطوب و یا به طور مداوم مرطوب ، در محیط داخلی یا در فضای باز ، در معرض یا پنهان نصب شوند ، در جایی که در گچ ، بتن یا سنگ تراشی دیگر تعبیه شده اند ، در مکان های خطرناک ، جایی که در معرض روغن یا بنزین قرار دارند ، در زیر زمین ها یا کابل نصب شوند. سینی
کابل های MI در کاربری های زیرزمینی مجاز نیستند ، مگر اینکه در صورت لزوم از آسیب های جسمی محافظت شوند. کابل های MI همچنین در شرایطی که شرایط در معرض تخریب و فاسد کننده پوسته فلزی باشد ، مجاز نیستند ، مگر اینکه محافظت بیشتری ارائه شود.
هنگام نصب در سینی های کابل ، کابل MI باید مطابق با دستورالعمل نصب ، مطابق با NEC ماده 392.30 (A) باشد.
نوع OFN-OPC- فیبر نوری - (ماده 770 NEC) - فیبر نوری (یا "فیبر نوری") به رسانه و فناوری مرتبط با انتقال اطلاعات به عنوان تکانه های نوری در امتداد یک سیم شیشه یا پلاستیک یا فیبر اشاره دارد. سیم فیبر نوری اطلاعات بسیار بیشتری نسبت به سیم مسی معمولی دارد و به مراتب کمتر در معرض تداخل الکترومغناطیسی قرار دارد.
کابل فیبر نوری کابل حاوی یک یا چند فیبر نوری است که برای حمل نور استفاده می شود. عناصر فیبر نوری به طور معمول با لایه های پلاستیکی پوشیده شده اند و در یک لوله محافظ مناسب برای محیطی که کابل مستقر شود ، قرار دارند.
انواع مختلفی از کابل برای کاربردهای مختلف ، به عنوان مثال مسافت طولانی یا تأمین اتصال داده با سرعت بالا بین قسمتهای مختلف ساختمان استفاده می شود.
کابل های فیبر نوری (OF) به عنوان رسانا یا غیر رسانا رتبه بندی می شوند. کابل های دارای درجه رسانا شامل اعضای حامل غیر جریان مانند غلاف فلزی یا زره پوش می شوند. کابل های دارای درجه رسانا به عنوان غیر رسانا حاوی مواد رسانای الکتریکی نیستند. آنها همچنین بر اساس ULL امتیاز می گیرند. شعله آزمون (ها) و با امتیاز مربوط به آتش سوزی ساختمان NEC آنها مشخص شده اند.
NEC ماده 770.113 (H) انواع کابلهای فیبر نوری را در سینی های کابل پشتیبانی می کند.

    OFC: فیبر نوری ، رسانا
    OFN: فیبر نوری ، غیر رسانا
    OFCG: فیبر نوری ، رسانا ، استفاده عمومی
    OFNG: فیبر نوری ، غیر رسانا ، استفاده عمومی
    OFCP: فیبر نوری ، رسانا ، پلنیم
    OFNP: فیبر نوری ، غیر رسانا ، پلنوم
    OFCR: فیبر نوری ، رسانا ، سحر
    OFNR: فیبر نوری ، غیر رسانا ، بلندر