انواع مختلف نیروگاه مورد استفاده با سینی کابل برای تولید برق چیست؟

با افزایش تقاضای برق در سراسر جهان ، در اینجا نگاهی دقیق تر به انواع نیروگاه های مورد استفاده برای تولید اشکال مختلف انرژی در جهان می اندازیم تقاضای جهانی انرژی در سال گذشته 2.3٪ رشد داشته است و اشکال مختلف تولید برق برای تأمین سهمیه رو به افزایش در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است

تاریخ انتشار: 4بهمن1398

انواع مختلف نیروگاه مورد استفاده با سینی کابل  برای تولید برق چیست؟

با افزایش تقاضای برق در سراسر جهان ، در اینجا نگاهی دقیق تر به انواع نیروگاه های مورد استفاده برای تولید اشکال مختلف انرژی در جهان می اندازیم تقاضای جهانی انرژی در سال گذشته 2.3٪ رشد داشته است و اشکال مختلف تولید برق برای تأمین سهمیه رو به افزایش در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است. براساس گزارش آژانس بین المللی انرژی ، گاز طبیعی در سال گذشته 45 درصد افزایش مصرف انرژی را تشکیل می داد و سوخت های فسیلی 70 درصد در کل با تولید خورشیدی و باد 31 درصد رشد داشتند. مصرف جهانی زغال سنگ 0.7٪ رشد داشته است ، تقریباً توسط کشورهای آسیایی که عمدتاً از جمله چین و هندوستان هدایت می شوند. در همین حال ، انرژی هسته ای 9٪ از تقاضای انرژی جهان را برآورده و سال گذشته 3.3٪ افزایش یافت ، زیرا نسل جهانی از سطح پیش فوکوشیما در پشتی از اضافات جدید در چین و ژاپن پیشی گرفت.

در اینجا انواع مختلف نیروگاهها را که هر یک از منابع انرژی برای تولید انرژی نیاز دارند ، مشخصات داریم.

سیم کشی برق -سینی کابل- نحوه سیم کشی اتصالات اتصال به مدارها برای سوکت ها و چراغها

نیروگاههای هسته ای
نیروگاههای هسته ای با استفاده از یک واکنش شکافت هسته ای و اورانیوم به عنوان سوخت ، مقدار زیادی برق تولید می کنند. از آنجا که نیروگاههای هسته ای انتشار گازهای گلخانه ای کم دارند ، این انرژی سازگار با محیط زیست محسوب می شود. در مقایسه با منابع تجدید پذیر انرژی مانند خورشیدی و باد ، تولید برق از نیروگاههای هسته ای نیز قابل اطمینان تر به حساب می آید. گرچه سرمایه گذاری های مورد نیاز برای راه اندازی نیروگاه های هسته ای بسیار زیاد است ، اما هزینه های مربوط به بهره برداری از آنها کم است. منابع انرژی هسته ای نیز چگالی بالاتری نسبت به سوخت های فسیلی دارند و مقادیر زیادی انرژی را آزاد می کنند. به همین دلیل ، نیروگاههای هسته ای به مقادیر کمی سوخت نیاز دارند ، اما مقادیر عظیمی از نیرو را تولید می کنند ، و باعث می شوند که آنها بطور همزمان کارآیی لازم را داشته باشند.

نیروگاه های برق آبی
با استفاده از نیروی گرانشی آب جاری ، نیروگاه برق تولید می شود. در مقایسه با نیروگاه های انرژی با سوخت فسیلی ، نیروگاه های برق آبی کمتر گازهای گلخانه ای منتشر می کنند. با این حال ، احداث نیروگاه های برق آبی و سدها نیاز به سرمایه گذاری عظیمی دارد. چین به تنهایی تقریباً یک سوم ظرفیت برق جهانی انرژی را به خود اختصاص داده و در این سال حدود 11.74 گیگاوات گرم ظرفیت جدید اضافه کرده است.

نیروگاه های زغال سنگ
براساس گزارش انجمن جهانی ذغال سنگ ، نیروگاه های با سوخت زغال سنگ در حال حاضر 41٪ از برق جهانی را تشکیل می دهند ، تقریباً نیمی از آن تنها از چین می آید.نیروگاههای دارای ذغال سنگ از زغال سنگ بخار به عنوان منبع انرژی برای تولید برق استفاده می کنند و در نتیجه مقدار قابل توجهی از گازهای مضر را به اتمسفر منتقل می کنند.در تلاش برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای ، بسیاری از کشورهای توسعه یافته قبلاً برنامه هایی را برای از بین بردن نیروگاه های زغال سنگ اعلام کرده اند.

نیروگاههای دارای سوخت دیزل
با استفاده از دیزل به عنوان سوخت ، از این نوع نیروگاه برای تولید مقیاس کوچک برق استفاده می شود. آنها در جاهایی نصب شده اند که امکان دسترسی به منابع جایگزین آسان در دسترس نیست و عمدتا به عنوان پشتیبان برای منبع تغذیه بدون وقفه در هر زمان قطع برق مورد استفاده قرار می گیرند.نیروگاه های دیزل فقط به یک ناحیه کوچک احتیاج دارند و در مقایسه با نیروگاه های زغال سنگ دارای کارایی حرارتی بالاتری هستند. با توجه به هزینه های بالای تعمیر و نگهداری و قیمت دیزل ، نیروگاه ها با سرعتی برابر با سایر انواع نیروگاه های تولید برق مانند بخار و هیدرو محبوبیت خاصی کسب نکردند.

نیروگاه های زمین گرمایی
سه نوع اصلی نیروگاه های زمین گرمایی شامل ایستگاه های بخار خشک ، ایستگاه های برق بخار فلش و نیروگاه های چرخه دودویی هستند که همه آنها از توربین های بخار برای تولید برق استفاده می کنند.نیروگاه های زمین گرمایی سازگار با محیط زیست محسوب می شوند و در مقایسه با نیروگاه های زغال سنگ ، سطح پایین تر گازهای مضر را منتشر می کنند

نیروگاههای چرخه ترکیبی
با استفاده از توربین های گازی و بخار ، نیروگاه های با چرخه ترکیبی مقادیر بیشتری از انرژی از یک منبع سوخت واحد نسبت به نیروگاه های سنتی تولید می کنند. آنها گرما را از توربین گازی برای افزایش تولید انرژی جذب می کنند و همچنین به دست می آید که مقادیر کمی از گازهای مضر را به اتمسفر منتقل می کند.

نیروگاه های خورشیدی
نیروگاه های خورشیدی با استفاده از یکی از پاک ترین و فراوان ترین منابع انرژی تجدید پذیر انرژی از خورشید به انرژی حرارتی یا الکتریکی تبدیل می کنند. آنها به طور کلی نیاز به نگهداری بالایی ندارند و حدود 20-25 سال دوام می آورند

نیروگاههای بادی
در سال های اخیر ، رشد سریع در تعداد مزارع بادی در سراسر جهان وجود داشته است ، که زیربنای پیشرفت های فناوری است. از آنجا که باد به طور طبیعی منبع انرژی است ، هیچ محدودیتی برای مهار قدرت آن وجود ندارد هزینه های عملیاتی مربوط به نگهداری نیروگاه های بادی پس از نصب توربین های بادی کم است و به طور کلی مقرون به صرفه در نظر گرفته می شوند.مزارع بادی همچنین می توانند در اراضی کشاورزی احداث شوند ، بدون اینکه هیچگونه وقفه ای در فعالیت های زراعی ایجاد شود. با این حال ، نگهداری از توربین های بادی ممکن است متفاوت باشد ، زیرا برخی از آنها به بررسی مکرر احتیاج دارند ، و پروژه های انرژی باد به طور معمول نیاز به هزینه های کلانی دارند.

نیروگاه های جزر و مدی
انرژی جزر و مدی از تبدیل انرژی از جزر و مد نیرو به انرژی تولید می شود و تولید آن در مقایسه با انرژی باد و انرژی خورشیدی قابل پیش بینی تر در نظر گرفته می شود. با وجود این ، حتی اگر نخستین نیروگاه جزر و مدی در مقیاس بزرگ جهان در سال 1966 به بهره برداری رسید ، هنوز هم از قدرت جزر و مد مورد بهره برداری قرار نمی گیرد.با این حال ، افزایش تمرکز بر روی تولید انرژی از منابع تجدید پذیر پیش بینی می شود که توسعه روش های جدید برای بهره برداری از انرژی جزر و مد را تسریع می کند. اگرچه توسعه قدرت جزر و مد در مرحله نوپا است ، اما تخمین زده می شود که پتانسیل وسیعی در سطح جهان داشته باشد.