۴ روش فوق‌العاده برای تعمیر سیم و کابل برق

تعویض هر باره‌ی سیم‌های برق میتواند برای شما گران تمام شود و یا وقت زیادی را از شما بگیرد. فرقی نمیکند که از چه روشی برای تعمیر سیم آسیب دیده می‌خواهید استفاده کنید در هر صورت در وهله اول باید سیم را از برق بکشیدو...

تاریخ انتشار: 22شهريور1400

برای ترمیم آسیب‌های سطحی سیم و کابل برق با استفاده از نوار برق

 

لبه‌ی نوار برق را در دست بگیرید و آن را روی قسمت آسیب دیده‌ی سیم قرار دهید. سپس چندبار آن را دور سیم آسیب دیده بپیچید تا خوب مهروموم شود. سایر قسمت‌های سیم را هم که دارای آسیب سطحی هستند به همین روش میتوانید ترمیم کنید.

نوارهای برق از جنس وینیل هستند و جریان برق را از خود عبور نمیدهند و به اصطلاح عایق جریان برق هستند. و از آن میتوان برای پوشاندن سیم‌های فلزی دارای جریان برق استفاده کرد. اما اگر آسیب سیم برق جدی است باید آن را از همانجا قطع کنید و به تعمیر جدی آن بپردازید.

با استفاده از یک دو شاخه جدید تعمیر سیم و کابل برق  انجام شود

با استفاده از پیچ‌گوشتی، پیچ‌های کلید برق را باز کنید. تا بتوانید هر کدام از سیم‌هایی که از کابل بیرون آمده بود را در داخل کلید برق جاسازی کنید.

داخل کلید برق، جای درست هر کدام از سیم‌ها با نوشتن رنگ مشخص شده است. مطابق با رنگ نوشته شده سیم‌ها داخل کلید برق دو شاخه وصل کنید.

در آخر پیچ‌های آن را سفت کنید و در کلید برق را ببندید. حالا میتوانید سیم خود را تست کنید. دو شاخه را داخل پریز برق قرار دهید و جریان برق عبوری را تست کنید.

 

تعمیر سیم و کابل برق با استفاده از لحیم کاری

 • برای انجام لحیم کاری ابتدا فضای مناسب مانند کنار در بالکن یا پنجره را انتخاب کنید تا دودهای حاصل از آن خارج شوند.
 • یک میز کار برای انجام لحیم کاری آماده کنید.
 • یک کابل کوچک PVC تهیه کنید.
 • قبل از انجام لحیم کاری آن را روی کابل سیم قرار دهید به طوری که قسمت آسیب دیده سیم در معرض دید همچنان قرار داشته باشد و لحیم کاری را انجام میدهید
 •  

  کشیدن سیم از برق و جلوگیری از خطرات احتمالی

  قبل از کار کردن با سیم به طور کامل اطمینان حاصل کنید که جریانی در سیم وجود ندارد.سیم را از پریز جدا کنید.  زمانیکه که سیم را از پریز برق قطع میکنید، هنوز مقداری جریان درون سیم وجود خواهد داشت.

  اگر با سیم‌های بسیار آسیب دیده سروکار دارید در ابتدا بهتر است که فیوز را قطع کنید.سیم و علائم آسیب آن را بررسی کنید. تمام طول سیم را بررسی کنید و بفهمید کجای سیم دارای دمای بیشتری میباشد.

  آسیبی که به سیم وارد شده در داخل روکش سیم پنهان شده باشد. اگر برخی از نقاط سیم ذوب شده و یا سوخته باشد نقاط آسیب دیده را علامت گذاری کنید تا بعدا دوباره نخواهید آنها را جستجو کنید.

  اگر آسیب‌های جدی زیادی دیدید شاید بهتر باشد به جای تلاش برای ترمیم، سیم جدید خریداری کنید.

   

  ۴ روش فوق‌العاده برای تعمیر سیم و کابل برق سینی کابل